Amazon podpisał umowę na zakup pięćdziesięciu trzech megawatów mocy energii odnawialnej z dwóch farm wiatrowych zlokalizowanych w woj. wielkopolskim. Wcześniej Amazon zainwestował w instalację fotowoltaiczną rozmieszczoną na dachu centrum logistycznego w Świebodzinie o mocy dwóch megawatów, co wystarczyłoby do zasilenia około czterystu osiemdziesięciu domów jednorodzinnych rocznie.

Amazon podpisał umowę z firmą Vortex Energy Polska na zakup pięćdziesięciu trzech megawatów mocy energii odnawialnej z dwóch farm wiatrowych zlokalizowanych w Jastrowiu i Okonku (woj. wielkopolskie). Inicjatywa stanowi pierwszą inwestycję Amazon w energię wiatrową w Polsce.

Inwestycje Amazon w odnawialne źródła energii w Polsce mają przyczynić się do realizacji takich celów firmy, jak osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2040 roku oraz zasilanie do 2025 roku całej globalnej działalności Amazon w stu procentach energią ze źródeł odnawialnych.

Umowa na zakup energii z farm wiatrowych w Jastrowiu i Okonku wspiera również projekt polskiego rządu, jakim jest dekarbonizacja sektora energetycznego.

– Amazon inwestuje i rozwija się w Polsce od ponad dziesięciu lat. Budujemy cyfrową gospodarkę przyszłości, która jest solidna i zrównoważona. Odnawialne źródła energii są jednym z najszybszych i najbardziej opłacalnych sposobów na przyspieszenie transformacji energetycznej w naszym kraju. Jednocześnie – jako największy na świecie nabywca energii odnawialnej – jesteśmy dumni, że umożliwiając budowę tych dwóch farm wiatrowych, jesteśmy bliżej osiągnięcia naszych celów, a także wspierania ambitnych planów polskiego rządu w zakresie ekologizacji sieci – zaznacza Sławomir Płonka, dyrektor regionalny ds. operacji Amazon w Europie Środkowo-Wschodniej.

Z kolei Justine Ryan, dyrektor ds. odnawialnych źródeł energii w regionie EMEA w firmie Vortex Energy podkreśla, że energia odnawialna ma kluczowe znaczenie dla europejskiej strategii dekarbonizacji. Vortex i Amazon mają potencjał, by wnieść znaczący wkład w redukcję emisji i zapewnić bezpieczeństwo energetyczne poprzez zrównoważoną i przystępną cenowo energię elektryczną w Polsce. Jest to ogromna szansa dla obu firm, a jednocześnie Vitol i Vortex będą szukać na tym rynku dodatkowych możliwości do współpracy. W szczególności dalsza nowelizacja ustawy 10H umożliwi nowe inwestycje w lądową energetykę wiatrową, które przyniosą długoterminowe korzyści dla Polski na poziomie lokalnym i krajowym.

Amazon uruchamiając w 2021 roku w Świebodzinie centrum logistyczne wyposażył obiekt w zainstalowane na dachu panele fotowoltaiczne. Blisko cztery tysiące paneli dostarcza energię odnawialną pozwalającą m.in. na częściowe zasilanie obiektu. Łączna moc instalacji na dachu świebodzińskiego centrum wynosi 1,75 megawatów, co wystarczyłoby do zasilenia około czterystu osiemdziesięciu domów jednorodzinnych rocznie.

W kolejnym roku, Amazon podpisał jedną z największych wówczas w Polsce umów na zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach (woj. dolnośląskie) o mocy osiemdziesięciu siedmiu megawatów. Oczekuje się, że po uruchomieniu będzie ona produkować ponad 120 tys. megawatogodzin czystej energii rocznie, co pozwoliłoby na zaspokojenie potrzeb energetycznych około 57 tysięcy polskich gospodarstw domowych. Zgodnie z założeniami, farma fotowoltaiczna w Miłkowicach powinna rozpocząć produkcję energii już w maju 2024 roku.

Według nowego modelu ekonomicznego opracowanego przez Amazon, farmy słoneczne i wiatrowe uruchomione przez firmę na całym świecie pomogły wygenerować od 2014 do 2022 r. szacunkowo dwanaście miliardów dolarów inwestycji w społecznościach i wsparły ponad 39 tys. miejsc pracy tylko w 2022 r.

W samej Europie projekty energii odnawialnej realizowane przez Amazon wygenerowały około 2,4 miliardów euro inwestycji, przyczyniając się do wzrostu PKB regionu o 723 miliardów euro, wspierając trzy tys. miejsc pracy w 2022 roku.

Szymon Kowalski, wiceprezes Fundacji RE-Source Poland Hub wskazuje na wszechstronne korzyści płynące z energii wiatrowej: – Energetyka wiatrowa to niezwykle nowoczesny, wydajny i długoterminowy silnik napędowy całej gospodarki. Efekty mnożnikowe w postaci lokalnych łańcuchów dostaw, dołączanie polskich przedsiębiorców do dostaw globalnych dla sektora, a także możliwości rozwoju zawodowego tysięcy pracowników w obszarze najnowocześniejszych technologii tworzą wartość nie do przecenienia z punktu widzenia gospodarki i społeczeństwa. Dobroczynne skutki rozwoju sektora odczuwać będą przyszłe pokolenia – także na długo po tym, jak główne instalacje wytwórcze zostaną zbudowane.

Globalne projekty Amazon, zajmującego pozycję największego korporacyjnego nabywcy energii odnawialnej na świecie, mają generować ponad 77 tys. gigawatogodzin rocznie, co wystarczyłoby do zasilenia ponad 19 milionów gospodarstw w UE.