Te niewielkie pajęczaki są niebezpieczne dla naszego zdrowia, mogą przenosić wirusy, bakterie czy pierwotniaki. Dlatego po powrocie ze spacerów powinniśmy dokładnie oglądnąć swoje ciało. Kleszcza najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza (na rękach, nogach, głowie - na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych).
Kiedy i gdzie spotkamy kleszcza?
Gdy temperatura w ciągu doby przekroczy 5-7°C i jest wilgotno, kleszcze rozpoczynają swoją aktywność. Natrafić na nie można w lesie, na łące, w parku, na placu zabaw, w trawniku przydomowym, na żywopłocie.
Larwy kleszczy są zazwyczaj spotykane w trawie do 30 cm, nimfy - w trawach i roślinach niższych niż 1 m, a dorosłe kleszcze na chwastach i krzewach do 1,5 m.
Jak uchronić się przed kleszczem?
Przed wyjściem na tereny zielone należy ubrać się tak, aby zakryć całe ciało. Długie spodnie, koszula z długim rękawem i kapelusz znacznie utrudni drogę kleszcza do naszej skóry.
Wybierając jasną odzież, szybciej i łatwiej dostrzeżemy pajęczaka. Dodatkową ochronę zapewnimy sobie używając repelenty i inne preparaty odstraszające. Pamiętajmy o stosowaniu ich zgodnie z zaleceniami na etykiecie.
Po powrocie dokładnie obejrzyjmy ciało. Ugryzienie kleszcza jest bezbolesne i może pozostać niezauważony nawet przez kilka dni. Szczególną uwagę zwróćmy na miejsca, w których skóra jest cienka i dobrze ukrwiona. Tam kleszcze wbijają się najczęściej. Należy również wyczesać włosy, wziąć prysznic, a ubranie wytrzepać.
Jak usunąć kleszcza?
Jeśli kleszcz wczepił się w ciało - nie należy panikować. Najważniejsze jest, żeby go jak najszybciej usunąć. Można użyć pęsety lub innych zestawów dostępnych w aptece. Jeżeli usuwamy kleszcza pęsetą - należy chwycić go jak najbliżej skóry. Nie należ kleszcza zgniatać, ani przekręcać - a usunąć zdecydowanym ruchem poprzez pociągnięcie. Po zabiegu należy zdezynfekować miejsce wkłucia kleszcza i pęsetę oraz dokładnie umyć ręce. Miejsce wkłucia obserwujemy przez kolejny miesiąc. Kleszcz nie wolno smarować masłem, innymi tłuszczami, alkoholem czy innymi substancjami.
Najczęstsze choroby od kleszczy to borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Objawem boreliozy jest często tzw. rumień wędrujący, który ujawnia się zwykle po 3-30 dniach od ukłucia kleszcza, ale okres wylegania może trwać do 3 miesięcy. Zakażenie nie przenosi się między ludźmi. Każdy niepokojący objaw należy skonsultować z lekarzem.
Przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu jest szczepionka. Szczepienie zaleca się osobom przebywającym na terenach o nasilonym występowaniu tej choroby. Obecnie duże zagrożenie występuje na terenie woj. lubuskiego, dolnośląskiego oraz w sąsiadujących landach - Saksonii i Brandenburgii.