Instytut De Republica jest jednostką państwową bezpośrednio podległą Prezesowi Rady Ministrów. Nowo powstały instytut ma za zadanie promować polską naukę w kraju i za granicą. Zgodnie z założeniami, Instytut będzie organizować i prowadzić konferencje międzynarodowe, seminaria oraz zespoły robocze, a także prowadzić badania i analizy na tematy zlecone przez Prezesa Rady Ministrów.

Kluczowym celem funkcjonowania Instytutu ma być wytworzenie mechanizmów i kapitału społecznego, który organizowałby się wokół idei państwowości i działania na rzecz jego instytucji. Instytut ma przyczynić się do uwolnienia potencjału polskiej nauki w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych, który bywa blokowany wskutek różnych zależności finansowo-osobowych na uniwersytetach oraz w wydawnictwach komercyjnych.

Dyrektorem instytutu został dr hab. Bogumił Szmulik, a jego zastępcą Joanna Gepfert.

15 marca, premier Morawiecki wręczył akty powołań osobom wybranym do rady naukowej Instytutu, która będzie pełniła funkcje opiniodawcze i doradcze. W jej skład wchodzą uznani naukowcy z zakresu nauk społecznych, humanistycznych, prawnych - historii, socjologii, politologii, filozofii, psychologii społecznej oraz antropologii.

W skład rady naukowej Instytutu De Republica wchodzą:

- prof. Marek Szydło - przewodniczący rady;
- prof. Piotr Borek;
- prof. Filip Ciepły;
- prof. Sabina Grabowska;
- prof. Jarosław Kłaczkow;
- prof. Marek Kornat;
- prof. Halina Lichocka;
- dr Piotr Mierzwa;
- ks. prof. Krzysztof Mikołajczuk;
- o. dr Michał Mrozek;
- dr Janusz Nowak;
- prof. Jadwiga Potrzeszcz;
- prof. Sebastian Ruciński;
- dr Krzysztof Łukasz Szczucki;
- prof. Bogdan Szlachta;
- prof. Anna Tarwacka;
- prof. Zygmunt Woźniczka;
- prof. Jacek Woźny.

Rolą rady naukowej będzie nie tylko dbanie o wysoki poziom naukowy i edytorski przygotowywanych i wydawanych przez Instytut książek, czasopism oraz periodyków. Naukowcy zorganizowani wokół Instytutu będą, służyli także Prezesowi Rady Ministrów eksperckim wsparciem przy tworzeniu polityk krótko i długookresowych. Będą także uczestniczyli w debacie publicznej - czytamy na stronie Kancelarii PRM.

fot. Krystian Maj / KPRM