W środę we francuskim Clapiers rozpoczął się Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. W programie ujęto trzy polskie produkcje oraz jedną niemiecką, w której występuje polska aktorka kina niemego - Pola Negri.

W pierwszym dniu festiwalu wyświetlono serię krótkich filmów animowanych dla najmłodszych uczestników festiwalu. 27 maja widzowie obejrzą "Niebieskie kwiaty" w reżyserii Andrzeja Wajdy. "Niebieskie kwiaty" to film biograficzny ukazujący historię miłości dwojga bohaterów - Władysława Strzemińskiego i Katarzyny Kobro.

W piątek odbędzie się projekcja filmu "Ida", który powstał na podstawie scenariusza Pawła Pawlikowskiego i Rebeki Lenkiewicz. Film okazał się największym przebojem festiwalu filmowego w Gdyni. Film, którego akcja rozgrywa się w Polsce w 1962 roku, ukazuje losy postulantki w katolickim zakonie, która od swojej ciotki Wandy dowiaduje się, że jest Żydówką o imieniu Ida. Obie kobiety wyruszają w podróż, która odkrywa mroczną tajemnicę ciążącą na ich życiu.

Na zakończenie festiwalu przewidziano projekcję filmu Ernsta Lübitscha pod tytułem "Kot górski". Jest to niemiecka produkcja archiwalna, jednak celem organizatorów jest ukazanie w filmie polskiej aktorki teatralnej i filmowej, jednocześnie międzynarodowej gwiazdy kina niemego Apolonii Chałupiec, znanej pod pseudonimem artystycznym jako Pola Negri.

Opr. Waldemar Roszczuk / Kurier Paryski, fot. (arch.) migawka z filmu "Ida"