27 lutego 1938 roku komunistyczny fanatyk zastrzelił kapłana, odprawiającego mszę św. Zbrodnia w podpoznańskim Luboniu wstrząsnęła całą Polską.

To było w niedzielę w kościele. Ks. Stanisław Streich szedł właśnie w kierunku ambony, żeby wygłosić kazanie. Zamachowiec przedarł się przez tłum parafian, wśród których było dużo dzieci, i oddał cztery strzały do księdza. Potem zawołał: „Wynoście się z kościoła! To za waszą wolność! Niech żyje komunizm!”, ranił jeszcze kościelnego i dwójkę dzieci zanim go obezwładniono.

Zabójstwo kapłana było szokiem podobnym do tego, jaki kilkadziesiąt lat później wywołało zamordowanie księdza Jerzego Popiełuszki. Pogrzeb ks. Streicha, któremu przewodniczył biskup poznański Walenty Dymek, zgromadził ponad 20 tys. osób. Po aresztowaniu zamachowca okazało się, że jest nim 49-letni Wawrzyniec Nowak, który przybył do Lubonia z Wołynia. Uciekł stamtąd przed więzieniem, na które skazano go za pobicie. Ustalono, że był komunistycznym agitatorem i dywersantem. Za tę zbrodnię Nowak został skazany na karę śmierci, a wyrok miano wykonać 28 stycznia 1939 r. (Są też podejrzenia, że został wymieniony z ZSRR).

Urodzony w 1902 w Bydgoszczy Stanisław Streich przyjął święcenia kapłańskie w 1925 r., następnie podjął studia z filozofii klasycznej na Uniwersytecie Poznańskim. Pracował w kilku parafiach. W 1933 r. objął probostwo parafii pw. św. Barbary w Żabikowie (dziś Luboń-Żabikowo). Tam zaczął się starać o to, by w sąsiedniej wsi Luboń zbudować nowy kościół. W efekcie w 1935 r. z parafii żabikowskiej wyodrębniła się nowa – pw. św. Jana Bosko w Luboniu. Ks. Streich został jej pierwszym proboszczem.

Pamięć o nim przetrwała w PRL mimo że władze zakazywały organizowania obchodów kolejnych okrągłych rocznic męczeńskiej śmierci ks. Streicha, grożąc nawet lubońskim proboszczom próbującym uczcić swojego poprzednika.

Kościół poznański rozpoczął starania o beatyfikację księdza Streicha. W 2004 r. abp Stanisław Gądecki zainicjował w archidiecezji poznańskiej dzień modlitw w intencji rychłej beatyfikacji sług Bożych i kanonizacji błogosławionych pochodzących z jej terenu oraz o rozpoczęcie procesów beatyfikacyjnych świadków wiary. Wśród tych ostatnich znalazł się także ks. Stanisław Streich.

Strona poświęcona ks. Streichowi

--
Informacja prasowa /IPN