Szpital Uniwersytecki. Zielona GóraPodczas konferencji prasowej zorganizowanej w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim, wicewojewoda Wojciech Perczak poinformował o aktualnych działaniach związanych z wykryciem w zielonogórskim szpitalu obecności bakterii Klebsiella pneumoniae NDM, zwanej potocznie bakterią New Delhi.

Wojewoda Lubuski z podległymi służbami podjął szereg działań w związku z pojawieniem się bakterii w zielonogórskim szpitalu. Niezwłocznie podjęto działania nadzorczo-kontrolne we współpracy ze służbami sanitarnymi, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego oraz konsultantem wojewódzkim w dziedzinie epidemiologii.

Służby sanitarne prowadzą bieżący stały nadzór nad sytuacją. W wyniku kontroli stwierdzono pewne nieprawidłowości proceduralne i zaniedbania zarządcze po stronie szpitala i jak najszybciej wydano zalecenia ze wskazaniem natychmiastowego ich wprowadzenia. Zarekomendowano również ograniczenie przyjęć planowych na wszystkich oddziałach szpitalnych.

Wojewoda wystąpił do prezesów szpitali o monitoring sytuacji i wdrożenie zaleceń, które minimalizują ryzyko rozprzestrzenienia się bakterii. Wydał również zalecenie zwiększonego nadzoru właścicielskiego nad Szpitalem Uniwersyteckim, które skierował do Marszałka Województwa Lubuskiego i Rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego.

W najbliższy wtorek odbędzie się obowiązkowe szkolenie eksperckie poświęcone tematyce zakażeń szpitalnych, przeznaczone dla dyrektorów szpitali, zastępców dyrektorów ds. medycznych, pielęgniarek epidemiologicznych i zespołów ds. zakażeń wewnątrzszpitalnych.

Wojewoda planuje również formalne powołanie Wojewódzkiego Zespołu ds. Epidemiologicznych, w którego skład mają wejść konsultanci wojewódzcy, eksperci i dyrektorzy szpitali. Pozwoli to na ścisłą współpracę i monitorowanie migracji pacjentów oraz personelu a także wsparcie merytoryczne każdego zespołu kontroli zakażeń szpitalnych.

Wydział BZK urzędu wojewódzkiego codziennie zbiera informacje ze szpitali by monitorować sytuację w celach prewencyjnych. W Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze do tej pory stwierdzono sześć przypadków zakażenia bakterią. Zakażenie kolejnych dziesięciu osób jest potwierdzane. Obecnie pacjenci nie wykazują objawów chorobowych i są jedynie nosicielami. Bakteria może jednak uaktywnić się i wywoływać wiele konsekwencji zdrowotnych. Bakteria New Delhi jest bardzo trudna do zwalczenia i lekooporna. Odmiana występująca w Zielonej Górze jest podatna na działanie antybiotyku - kolistyny.

Inf. prasowa, fot. Karolina Słodyńska