Capgemini Software Solutions CenterPlanowanie budżetu to jedno z ważniejszych zadań organów administracji rządowej i samorządowej, które wymaga nie tylko ogromu pracy, ale również wymiany informacji między różnorodnymi rozwiązaniami technologicznymi. Kłopot pojawia się, gdy różne placówki muszą współpracować, ale nie mają wspólnej platformy, która pomoże im się skomunikować. To trochę jak mozolna próba porozumienia się w kilku zupełnie różnych językach - dlatego rozwiązanie tej sytuacji można metaforycznie nazwać czymś na kształt języka esperanto - tyle, że w IT.

Metaforycznie, bo nie nowy język został stworzony, lecz architektura, która umożliwiła integrację wielu systemów informatycznych opartych o różne technologie. Dzięki niej udało się skomunikować ze sobą systemy, mówiące w zupełnie obcych dla siebie językach.

Planowanie budżetu jest jedną z kluczowych kompetencji ministerstw finansów, których indywidualne wymagania mogą przekraczać możliwości istniejących, standardowych rozwiązań. Na przykład u naszych zachodnich sąsiadów planowanie wydatków i przychodów jest regulowane ustawą o zasadach budżetowych, federalnym rozporządzeniem budżetowym i szczegółowymi rozporządzeniami dotyczącymi budżetu w poszczególnych krajach. Przy tak rozbudowanych i częściowo różnych dla każdego kraju związkowego regulacjach, potrzebna była nowoczesna koncepcja. To trochę jak szukanie wspólnego języka dla kilku kompletnie różnych narodowości, aby skomunikować tych, którzy chcieliby się porozumieć.

Udało się go znaleźć, gdy pojawiła się potrzeba istnienia wspólnej platformy komunikacji dla różnych rozwiązań. Odpowiedź przyszła z Poznania. - Poszukiwaliśmy rozwiązania, które byłoby elastyczne w zakresie możliwości dostosowywania do różnych wymagań, a jednocześnie umożliwiałoby łatwą integrację z używanymi obecnie systemami informatycznymi - komentuje Lech Nowak, Project Manager w Capgemini Software Solutions Center. Stworzyliśmy innowacyjną architekturę hybrydową, łączącą technologie SAP i Java. Ponieważ wiele organów i ministerstw planuje lub już przeprowadziło migrację do SAP S/4HANA, nowe rozwiązanie miało uwzględniać możliwość funkcjonowania w środowisku SAP i integracji z takimi systemami.

Tak właśnie powstało innowacyjne i bardzo elastyczne rozwiązanie, które połączyło to, czego praktycznie dotąd nie dało się połączyć. System, który oferuje jednolity interfejs użytkownika dla wszystkich rozwiązań IT w całej organizacji. Z perspektywy użytkownika system wygląda jak jedna spójna aplikacja internetowa, ale w rzeczywistości każda mini aplikacja interfejsu użytkownika może komunikować się z różnymi systemami poprzez protokół ODATA lub przez stworzoną w języku Java logikę biznesową w oparciu o bibliotekę Apache Camel.

A jak ta innowacja przekłada się na rzeczywistość? Znacznie poprawia efektywność pracowników, przyspiesza ich działanie i skraca czas wykonywania poszczególnych czynności. Rozpoczynając pracę użytkownik loguje się do systemu w przeglądarce internetowej i ma w niej dostęp do wszystkich innych systemów w organizacji. Dzięki opracowanemu przez Capgemini standardowi prezentacji informacji - użytkownik końcowy nie musi wielokrotnie uczyć się i przypominać sobie, jak się używa różnych funkcji systemu. Każda mini-aplikacja w systemie wygląda podobnie i używa się jej w standardowy sposób. Rozwiązanie to pozwala zaoszczędzić nie tylko na kosztach wdrażania kolejnych użytkowników, którzy mają korzystać z różnych systemów informatycznych, ale także na wdrażaniu kolejnych systemów, funkcjonalności czy procesów biznesowych.

To innowacyjne rozwiązanie, przygotowane przez specjalistów z oddziału Capgemini w Poznaniu ze wsparciem kolegów z Wrocławia i Kolonii było już prezentowane w różnych instytucjach w Niemczech i na targach CeBIT w Hanowerze.