Powstanie Wielkopolskie - muzeum. PoznańMuzeum Powstania Wielkopolskiego zostało odnowione i udostępnione dla zwiedzających. Podczas remontu przebudowano ściany i powiększono przestrzeń wystawienniczą. Obecnie ekspozycja ma nową aranżację, wzbogaconą o nowe zabytki, plansze i liczne multimedia.

- Powstanie Wielkopolskie, jako jedno z nielicznych zwycięskich polskich zrywów, zasługuje na szczególne upamiętnienie, naturalnie przede wszystkim w Poznaniu. Liczę, że nowa odsłona muzeum spełni swoje zadanie. Trzeba zachęcać zarówno młodzież, jak i dorosłych, do przypomnienia sobie niełatwej drogi Polski i Wielkopolski do wolności - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta Poznania. - Jest to też sygnał i kierunek, w jakim chcielibyśmy pójść przy tworzeniu nowego, przyszłego muzeum Powstania Wielkopolskiego.

- To już trzecia odsłona opowieści o Powstaniu Wielkopolskim. Pierwsza, wiele lat temu, miała charakter klasycznej wystawy. Kolejna, którą w nowszy sposób chcieliśmy pokazać powstanie, była w 2008 roku. Teraz przyszedł czas na odświeżenie tej historii przy okazji 99 rocznicy wybuchu Powstania oraz przypadającej za rok, setnej - wyjaśnia Marcin Wiśniewski, kierownik muzeum.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego mieści się w budynku Odwachu na Starym Rynku. Budynek z 1787 roku jest jednym z najwybitniejszych zabytków architektury polskiej, wybudowanym z inicjatywy ówczesnego starosty generalnego wielkopolskiego Kazimierza Raczyńskiego. Projekt wykonał prawdopodobnie architekt królewski Jan Chrystian Kamsetzer - współtwórca warszawskich Łazienek i wnętrz Zamku Królewskiego.

Przez lata budynek był w rękch zaborców. W listopadzie 1918 roku, stacjonowała już w nim jedna z najważniejszych formacji Powstania Wielkopolskiego – paramilitarna Straż Ludowa. W roku 1945 podczas walk o Twierdzę Poznań budynek Odwachu został poważnie zniszczony. W latach 1949-1951 staraniem władz obiekt zrekonstruowano i przeznaczono na szkołę baletową i teatralną. W kolejnych latach w budynku mieścił się poznański oddział Centralnego Biura Wystaw Artystycznych, a następnie Muzeum Historii Ruchu Robotniczego im. Marcina Kasprzaka.

Współcześnie w ramach uroczystości przy muzeum odbywają się patrole powstańczej Armii Wielkopolskiej oraz odprawy warty honorowej Ochotniczego Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów Miasta Poznania w barwach 15 Pułku Ułanów Wielkopolskich.

--
Opr. W. Roszczuk, fot. Muzeum Powstania Wielkopolskiego